Jaké záruky po vás banka bude požadovat při žádosti o hypotéku?

Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti. To plyne ze zákona o dluhopisech. Samozřejmě banka může poskytnou úvěr na bydlení (účelový) nezajištěný, v takovém případě se ale nejedná o hypoteční úvěr. U hypotéky vždy platí požadavek banky na zástavu nemovitosti.

dveře do nového domova

Pro hypotéku s ručitelem nechoďte

Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení je ze zákona zajištěno zástavním právem k nemovitosti. Jinými slovy se jedná o úvěr, který nezískáte, pokud se za něj nezaručíte nemovitostí. Na rozdíl, od klasických spotřebitelských úvěrů, za které se může zaručit třetí osoba – ručitel, u hypotéky nic takového neexistuje. O hypotéku sice může žádat více osob, žádná z nich ale nebude vystupovat v roli ručitele. Před podpisem smlouvy se tyto osoby nazývají žadateli, po jejím podpisu jde pak o dlužníky.

Za hypotéku se zaručíte pouze nemovitostí – ale ne ledajakou

V případě nákupu bytu v osobním vlastnictví, který je již postaven, nebo rekonstrukce vlastní nemovitosti, je situace nejjednodušší – ručit můžete nově získaným bytem, ve druhém zmíněném případě pak vlastním bytem či domem, který hodláte rekonstruovat. Na paměti ovšem mějte, že na bytě, domě či pozemku, kterým se chcete za své závazky zaručit, nesmí váznout zástavní právo třetí osoby. Zástava se zároveň musí nacházet na území České republiky.

Hypotéka na družstevní byt je o něco komplikovanější

Nyní se dostáváme k situaci, kdy hodláte koupit byt v družstevním vlastnictví. Protože tato nemovitost nepatří vám, ale družstvu, musíte hledat jinou vhodnou zástavu. Ručit tak můžete domem či bytem rodičů, bytem manžela/manželky, ale třeba i komerčním nebo rekreačním objektem. Shrnuto a podtrženo – do zástavy můžete dát jakoukoliv nemovitost třetí osoby, která je v osobním vlastnictví a její majitel vám k tomuto konání dal souhlas. Nemovitost ovšem musí pochopitelně splňovat výše zmíněné podmínky a nesmí být zatížena zástavním právem nebo omezením převodu nemovitosti.

Žádáte o hypotéku na novostavbu? Hodit se vám bude předhypoteční úvěr

V případě, že hodláte koupit družstevní byt, který se bude do jednoho roku převádět do osobního vlastnictví, anebo realizujete novostavbu např. montovaného domu, požádejte banku o předhypoteční úvěr, který je vázán na následný hypoteční úvěr. Předností tohoto úvěru je skutečnost, že z něj splácíte pouze úroky, jistinu potom uhradíte jednorázově z následné hypotéky. Jedinou podmínkou je, že nemovitost musí do jednoho roku přejít do vašeho vlastnictví.

Další záruky, které po vás bude banka žádat

Nemovitost je jednou, nikoli jedinou zárukou, kterou po vás bude banka v případě vyřizování hypotéky požadovat. Znát bude chtít také vaše příjmy, které bude potřeba doložit odpovídajícími dokumenty, a nahlédne také do registrů dlužníků. Pokud zde máte aktivní záznam, hypotéku vám pravděpodobně neschválí a vyhodnotí vás jako rizikového žadatele.

Více informací o ručení se dočtete v předchozím článku, čím vším můžete ručit u hypotéky.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...