Většina Čechů bydlí ve vlastním
V rodinných domech žije dlouhodobě necelých 40 % domácností, ve vlastním bytě asi 29 % domácností. Družstevní bydlení využívá 8 % z nás, zatímco v nájmu bydlí 19 % domácností. Ve srovnání se situací před 10 lety se podíl lidí, kteří žijí v rodinných domech, téměř nezměnil, víceméně stabilní zůstává také bydlení v nájmu. Stoupl však podíl lidí žijících ve vlastním bytě. Mírně narostl také podíl bydlení u příbuzných a známých, kde žije asi 5,5 % domácností.
Výdaje za bydlení
Do této skupiny výdajů statistici zahrnuli ve svém šetření běžné pravidelné provozní výdaje za bydlení (vytápění, vodné a stočné, elektřina, nájemné apod.). Nejsou zde zahrnuty investiční náklady na pořízení domu, údržba domu či bytu nebo splátky hypotéky (úvěru). Výdaje za bydlení se liší především podle toho, zda domácnost žije ve vlastním rodinném domě či v bytě v bytovém domě. Bydlení v rodinném domě vyšlo z hlediska těchto pravidelných měsíčních nákladů o více než čtvrtinu levněji (4 858 Kč) než bydlení v bytě v bytovém domě (6 342 Kč).
Struktura nákladů na bydlení
V rodinných domech zaplatily domácnosti nejvíce za elektřinu a plyn, dohromady téměř 2/3 z měsíčních výdajů. Oproti tomu v bytových domech připadla více než 1/3 výdajů na úhradu za užívání bytu (nájemné) a přibližně stejný podíl na elektrickou energii a teplo.
Nejvíce stojí nájemní bydlení
Z hlediska životních podmínek domácností má lepší vypovídací schopnost ukazatel poměřující výdaje na bydlení ve vztahu k příjmům domácností. Podíl z čistých peněžních příjmů, které domácnosti pravidelně vynakládaly na bydlení, činil v průměru 15,9 %. Rozdíly souvisejí především s tím, zda žijí domácnosti ve vlastním nebo pronajatém bytě. Lidé žijící v nájemních bytech platí za svoje bydlení v průměru 30 % ze svých příjmů, zatímco lidé žijící v bytech v osobním vlastnictví platí necelých 15 % ze svých příjmů. Náklady na bydlení ve vlastním domě si ukrojí zhruba necelých 12 % z příjmů, v případě družstevního bydlení je to necelých 17 %. Celkově nás bydlení v loňském roce přišlo v průměru na 5 706 Kč na domácnost a měsíc.
Bydlení podle velikosti obce
Náklady na bydlení rostou ve větších městech rychleji než příjmy domácností. Čím je tedy obec větší, tím je podíl výdajů na bydlení vůči peněžnímu příjmu vyšší, bydlení je tedy pro domácnost dražší. Důvodem je především to, že v malých obcích žije větší část domácností v rodinných domech, zatímco ve velkých městech je vyšší podíl nájemního bydlení. Příjmy domácností bydlících ve velkých městech jsou sice v průměru vyšší, ale náklady na bydlení tam rostou ještě strměji. Pro řadu domácnosti pak tvoří výdaje na bydlení podstatnou část jejich příjmů.
Jsme tu pro vás
Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.