Novela zákona o České národní bance: Kdy dojde k jejímu schválení?

Letošní rok je pro český hypoteční trh revoluční. A to doslova. V dubnu se ke slovu dostala nezávazná doporučení České národní banky o omezení poskytování hypoték nad 80 % LTV, o měsíc později na sebe strhlo pozornost ukončení intervencí ČNB ve věci úpravy kurzu české koruny. Nejzásadnější změna zatím ale stále visí ve vzduchu. Jak to vypadá s dlouho projednávanou – a odkládanou – novelou o České národní bance?

Jak to vypadá se schválením novely zákona o ČNB a jaký by mohla mít dopad na český hypoteční trh?

Tisíce zájemců o vlastní bydlení hledí s obavou směrem ke Strakově akademii. Právě tam leží návrh na novelizaci zákona o ČNB, který by zásadně proměnil tvář českého realitního trhu. Co by to pro běžného žadatele o hypoteční úvěr znamenalo? A co schválení novely vlastně brání?

Přísnější kritéria zredukují počty úvěrů

Nejzásadnější položkou v novele je propůjčení pravomocí, které umožní ČNB hypoteční trh regulovat. Ten zatím Česká národní banka řídí nepřímo, skrze nezávazná doporučení. Jejich dosah je ale omezený – ostatní bankovní instituce se jimi většinou řídí, povinné to ale není. A právě to má nový zákon o ČNB změnit.

O svých dalších krocích mají – spolu s guvernérem – jasno i představitelé České národní banky. Jejich cílem je snížit zadlužení českých domácností. A prostředkem k tomu má být limitace zadlužení žadatelů o hypoteční úvěry.

DTI a DSTI – zkratky, které straší

Pokud by došlo k přijetí novely zákona o ČNB, sestávalo by nově hodnocení bonity žadatele i z jeho závazků a poměru měsíčních splátek vůči měsíčnímu příjmu domácnosti. Česká národní banka má navíc v rukávu ještě jedno eso. Oblíbené dofinancování hypotéky pro koupi nemovitosti spotřebitelským úvěrem hodlá zakázat úplně.

I zde je ale pro žadatele určitá naděje. Podle posledních diskuzí se zdá, že se do novely dostane možnost schválit až 5 % hypoték bez ohledu na zmíněná bonitní kritéria.

Kdy poslanci novelu schválí?

Ve světle předchozích informací je jasné, že získat hypoteční úvěr by pro mnohé domácnosti bylo mimořádné těžké, ne-li přímo nemožné. Právo na vlastní bydlení sice v zákoně zakotveno není, pro většinu Čechů je ale vlastní domov základem spokojeného života. A kdokoli jim tuto možnost sebere, se zlou se potáže.

I proto se do schvalování novely ve sněmovně nikomu moc nechce. Rozzlobit si voliče několik měsíců před parlamentními volbami není moudrý tah – a lídři sněmovních politických stran to dobře vědí. Nezdá se proto příliš pravděpodobné, že by ke schválení novely zákona o České národní bance došlo ještě letos.

Není otázka zda, ale kdy

Nejste si jisti, jaký dopad by novelizace zákona o ČNB měla na vaši hypotéku? Nebo koupi nemovitosti zvažujete a chcete se ujistit, že „sítem“ bankovních institucí projdete?

Domluvte si ZDARMA schůzku s našimi odborníky a nechte si poradit, který hypoteční úvěr je nejvhodnější právě pro vás!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...