V pozadí boomu zájmu o hypotéky stojí Česká národní banka. Její představitelé sledovali dosavadní vývoj hypotečního trhu s nedůvěrou už delší dobu – a ve chvíli, kdy se zdálo, že bankovní instituce poskytují úvěry takřka na „dobré slovo“, zakročili.
Pod diktátem nezávazných doporučení
3. dubna tak vešla v platnost doporučení s jasným zněním: podíl hypoték s hodnotou LTV nad 80 % by měl tvořit nejvýše 15 % prodaných hypotečních produktů.
Nutnost dodržovat stanovená doporučení nemá zákonnou oporu, Česká národní banka ale dokáže život bankám znepříjemnit i jinak. Pokud se bankovní instituce rozhodnou nezávazné direktivy ČNB ignorovat, čeká je hloubková kontrola a otravná byrokratická mašinérie.
Úrokové sazby na vzestupu
Žádná instituce hypotéku nad 90 % hodnoty zástavy nemovitosti nenabízí. Zkušenosti přitom ukazují, že dlouhodobě o hypoteční úvěry v pásmu 80–100 % LTV žádal dvojnásobek lidí, než kolik by jich na ně v současnosti mělo nárok.
Zákon trhu velí: Kde je poptávka, tam je růst cen povolen. Během posledních týdnů tak úrokové sazby hypotečních produktů nad 80 % LTV poskočily v průměru o celé procento.
Bez vlastních úspor to nepůjde
Vzkaz České národní banky je jasný: Chcete bydlet ve vlastním? Začněte šetřit. Až pětinu částky za nemovitost totiž bude nezanedbatelná část z nás muset zaplatit už nyní. Rada národní finanční instituce se navíc netají tím, že chce jít ještě dál – a že hypotečnímu trhu hodlá kohoutky utahovat i nadále.
Vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové – a pokud projde zákonodárným procesem ve sněmovně novela zákona o ČNB, sny o vlastním bydlení se většině Čechů rozplynou nadobro.
Jaký osud podle vás čeká český hypoteční trh? Smete poslanecká sněmovna novelu zákona o České národní bance ze stolu? Nebo se blíží doba, kdy si vlastní bydlení budou moci dovolit jen vyvolení? Sdílejte článek a diskutujte!