Kdy začít řešit refinancování?
Pokud víte, že vás v letošním roce čeká refinancování hypotečního úvěru, není vůbec od věci, pokud se již nyní začnete poohlížet po tom, jaké podmínky vám jednotlivé banky v rámci refinancování hypotéky nabízejí. Můžete začít tím, že si na zadáte parametry stávající hypotéky a zjistíte, která jaké podmínky a úrokové sazby by vám jednotlivé banky nabídly. Kromě úrokové sazby se vyplatí porovnávat také další podmínky úvěru a poplatky.
S hypotečním makléřem ušetříte čas a starosti
Pokud nepatříte zrovna k těm, kteří si všechno musí obstarat sami, více než kdy jindy se vyplatí obrátit se na hypotečního makléře. Získáte tak nejen přehled aktuálních nabídek všech bank, zjistíte také, co je pro vás ve vaší situaci vhodné a jaké další podmínky banky stanovují. Bude tak pro vás snazší vybrat tu nejvýhodnější nabídku.
Na jak dlouho zafixovat hypotéku v roce 2021?
Jednou ze zásadních otázek, která vás na počátku refinancování hypotečního úvěru bude čekat, je – Jak dlouhé fixační období vybrat, aby bylo co nejvýhodnější z hlediska úroku a výše splátky? Zvolená fixace se vždy odvíjí od vašich potřeb a plánů, proto si dříve, než zvolíte délku fixace, odpovězte na otázku, zdali chcete platit stále stejnou splátku co nejdelší dobu, nebo chcete hypotéku splatit co nejdříve, dokonce i za cenu vyšší splátky.
Fixační období úrokové sazby si můžete zvolit zpravidla na 1, 3, 5 či 10 let. Výjimkou však není ani fixace na 2, 7, 15 či 20 let.
-
Delší fixační období je vhodné volit v té fázi ekonomického cyklu, kdy jsou úrokové sazby nízké, případně se očekává v příštích letech jejich růst.
-
Krátké fixační období je vhodné volit také v době vysokých úrokových sazeb, především pokud se v následujících letech očekává jejich pokles.
Nízké úrokové sazby lákají k volbě delší fixace
Průměrná úroková sazba klesá již několik měsíců v řadě . Podle aktuálních údajů ČNB byla v listopadu průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů 2,04 %. Sazby úrokových swapů, které slouží jako měřítko ceny zdrojů pro hypoteční úvěry, již nějakou dobu rostou, a tak se dá říci, že prostor pro další pokles úrokových sazeb je vyčerpán. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám je logické, že splácející budou chtít mít jistotu nízké sazby co nejdéle. Splácející se delší fixace přestávají bát také díky větší možnosti úvěr předčasně splatit či si výrazně snižovat jistinu, kterou získali prostřednictvím nového zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016.
Bez čeho se při refinancování hypotéky neobejdete?
Při refinancování hypotéky budete vždy předkládat doklady totožnosti všech žadatelů o hypotéku, dokumenty dokládající příjmy všech žadatelů (potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání, případně výpisy z účtu, kde chodí pravidelný příjem), původní hypoteční smlouvu, zástavní smlouvu k nemovitosti, nabývací titul k nemovitosti a výpis z katastru nemovitosti (ten si banka obstará sama).
Od stávající banky budete potřebovat:
-
vyčíslení zůstatku ke konci fixačního období,
-
souhlas s přístupem nové banky na druhé místo v zástavě k nemovitosti,
-
příslib výmazu zástavního práva k neovitosti od stávající banky.
Dalším dokumentem, který budete potřebovat, pokud přecházíte k nové bance, bude platný odhad nemovitosti. Některé banky vám nabídnou odhad zdarma, jinde si budete muset odhad nemovitosti zaplatit. V takovém případě vás nový odhad může vyjít na zhruba 5 000 – 6 000 Kč. Také se připravte na to, že odhad nemovitosti může trvat dva až tři týdny. Proto se vyplatí začít jednat o nových podmínkách hypotéky s dostatečným předstihem.
Limit pro odpočet u refinancovaných hypoték zachován
V rámci protikrizových opatření, která byla v průběhu loňského roku přijata, bylo schváleno také dlouho očekávané zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Spolu s tím došlo k úpravám v zákoně o daních z příjmu. Jednou z nich je změna pravidel pro poplatníky, kteří využívají odpočet úroků z úvěrů na financování bytových potřeb. Maximální limit pro odpočet zaplacených úroků, který nesměl překročit částku 300 000 Kč, se snižuje na 150 000 Kč.
Refinancovaných hypoték se toto snížení nebude týkat. Rozhodující je totiž v tomto směru posouzení, kdy došlo k obstarání bytové potřeby. Při refinancování smluv, na základě, kterých byly bytové potřeby obstarány přede dnem 1.1. 2021, bude limit zachován dle původního změní zákona tj. 300 000 Kč.
Potřebujete hypotéku?
Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.