Ještě počátkem třetího tisíciletí se úrokové sazby hypoték pohybovaly v dvouciferných hodnotách. Od té doby se mnohé změnilo: Průměrná výše sazby okolo 2 % nutí banky bojovat o každého jednotlivého klienta.
Odejít díky refinancování k jiné instituci není dnes žádný problém. A banky to dobře vědí. Jak se na vlně jejich konkurenčního boje svézt? A vyplatí se vůbec odchod k jiné bance?
Vše dobře propočítejte
Výhodnější podmínky hypotéky stojí a padají s množstvím vypracovaných nabídek od konkurenčních bankovních domů. Právě ty jsou pákou při vyjednávání s domovskou bankou.
O výhodnější úrokové sazby bychom se měli začít zajímat až 6 měsíců před koncem stávajícího fixačního období. Časová rezerva není důležitá jen pro zpracování nezávazných plánů pro refinancování. Dostatečná doba vám dává do rukou i prostor pro vyjednání lepších podmínek u stávající banky.
Desetiny sem, desetiny tam
Správně vedené vyjednávání dokáže úroky pro další období srazit až o několik desetin procentního bodu. Při porovnávání konečných nabídek berte v potaz nezbytné náklady, které jsou s refinancováním spojeny. Specialitou jsou pak administrativní poplatky spojené s předčasným splacením hypotéky.
Ve světle finančních a časových nákladů na zřízení úvěru u jiné banky se výhodnost refinancování může povážlivě snížit. Při zvažování všech pro a proti vám zdarma pomůže např. náš hypoteční poradce.
Příliš vysoké LTV: Dar, nebo prokletí?
Existují i případy, kdy si o výhodném refinancování můžete nechat zdát. Typickým příkladem jsou úvěry s příliš vysokým LTV.
Od letošního dubna vám žádná instituce hypotéku s LTV nad 90 % neposkytne. A pokud jste se během splácení současného úvěru pod tuto hranici nedostali, chtě nechtě musíte podmínky své stávající banky akceptovat.
Tip na závěr: Zvažujete refinancování hypotéky? Stáhněte si e-book o tipech pro výhodné refinancování a ušetřete čas i desítky tisíc korun!