Důvod č. 1: Zvýšení bonity
Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé nedosáhnou na hypoteční úvěr, je jejich nedostatečná bonita. Tu je ovšem možno navýšit spolužadatelem, který potenciál v očích banky posílí. Spolužadatelem může být rodinný příslušník, manžel, manželka, ale i partner nebo dlouholetý přítel.
Důvod č. 2: Nižší životní minimum na osobu
Pokud o hypotéku požádáte společně s osobou žijící ve společné domácnosti, máte pochopitelně vyšší životní minimum. Nižší je ovšem částka rozpočtená na jednu osobu. Platíte totiž jeden nájem, leasing či společně splácíte jednu půjčku.
Náš tip: Koukněte na náš článek, jaké rozdíly platí u hypotéky pro manžele a nesezdaný pár?
Důvod č. 3: Snižujete riziko
Pokud hypotéku splácíte sami a přijdete o práci nebo vás zastihne nepříjemná nehoda či zdravotní komplikace, budete se pravděpodobně potýkat s palčivým problémem, jenž může v krajním případě skončit i exekucí. Naproti tomu u dvou žadatelů je riziko neschopnosti hypotéku splácet přeci jen o dost nižší.
Důvod č. 4: Lepší podmínky
Vyšší bonita a jistota pravidelných splátek? Na to banky slyší! Nabídnout vám proto mohou nesrovnatelně lepší podmínky hypotečního úvěru, než kdybyste o něj žádali sami. Dosáhnout tak můžete na nižší úroky, ale také řadu dalších výhod.
Důvod č. 5: Každý máte svůj podíl
Pokud se manželé či partneři dohodnou na společné hypotéce, ve smlouvě o úvěru vystupují jako spoludlužníci a v kupní smlouvě jako podíloví spoluvlastníci, přičemž každý z nich má právo ke stejně velkému podílu z nemovitosti. Toto je pouze výjimečná situace a platí pouze při zrušení SJM.
Důvod č. 6: Získáte kratší dobu splatnosti
Nechcete se s hypotékou vláčet několik dlouhých let? I její délku je možno upravit společně se spolužadatelem. Vyšší bonita a příjmy mohou snížit počet splátek. Pokud víte, že tento krok nikterak výrazně neohrozí vaši standardní životní úroveň, rozhodně se o něm vyplatí uvažovat.
Důvod č. 7: Patříte mezi starší žadatele
Jestliže se v pokročilejším věku rozhodnete prodat byt a koupit dům či do osobního vlastnictví převést nemovitost, jíž jste dlouhá léta obývali, i zde je dobré žádat o hypotéku společně se spolužadatelem. Takové řešení se nabízí v případě, kdy by u žadatele splatnost úvěru překročila 70letou hranici.
Kdo může být spolužadatelem?
Pro spolužadatele o hypotéku platí v podstatě stejná pravidla jako pro samotného žadatele. Osoba musí být právně způsobilá a zletilá a zároveň musí mít uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou (nebo je jí pravidelně obnovována smlouva na dobu určitou). Spolužadatelem může být pochopitelně také OSVČ, která ale musí být schopná doložit své příjmy za několik měsíců zpětně. O úvěr mohou žádat nejvýše 4 žadatelé, přičemž jako hlavní žadatel vystupuje ta osoba, která má nejvyšší příjmy.
Děláte si zálusk na hypotéku? Neváhejte nás kontaktovat, nebo si rovnou vyberte z nabízených variant tu nejlepší!