Skončilo vám stavební spoření? Doporučíme, jak s ním naložit při koupi nemovitosti!

Nemalé procento úvěrů, primárně určených na bydlení, poskytují stavení spořitelny. Důvod je prostý – mnoho klientů stavebních spořitelen se totiž rozhodne využít dostupnosti a zajímavých podmínek, které stavební spořitelny nabízejí. To ovšem v případě, má-li u nich klient sjednáno stavební spoření, o jehož výhodách, ale i nedokonalostech jsme se zmínili v jednom z předchozích článků. Pokud se i vy chystáte investovat nemalé částky do bytového zařízení, dobře si rozmyslete, jaký produkt pro tyto potřeby zvolíte. Jedním z možností bude totiž nepochybně i úvěr ze stavebního spoření, který je v našich končinách stále velmi oblíbený.

Víte, jak nahradit stavební spoření?

Překlenovací úvěr vs. úvěr ze stavebního spoření

V souvislosti se stavebním spořením jistě narazíte na tzv. překlenovací úvěr a úvěr ze stavebního spoření. I když se může na první pohled zdát, že jde o pouhopouhé slovíčkaření, opak je pravdou. Na standardní úvěr ze stavebního spoření nemusí dosáhnout každý. Aby vám byl schválen, musíte splnit podmínky dané zákonem o stavebním spoření a podmínky stavební spořitelny pro poskytnutí úvěru. Co se týče překlenovacího úvěru, ten je klientům možno poskytnout zpravidla ihned po podpisu smlouvy o stavebním spoření.

Nás ale dnes zajímá právě úvěr ze stavebního spoření, na jehož podmínky získání se zaměříme níže.

Náš tip: Více informací o stavebním spoření se dočtete v kategorii stavební spoření.

peníze

Na úvěr ze stavebního spoření nedosáhne hned

Abyste mohli čerpat finanční prostředky spojené s úvěrem ze stavebního spoření, připravte se hned na několik podmínek, které budete muset splnit.

Jednou z nich je skutečnost, že stavební spoření musíte mít uzavřené minimálně dva roky a zároveň musíte disponovat jasně stanovenou naspořenou částkou danou % z cílové částky.

Kromě toho je potřeba dosáhnout též stanovené výše parametrů hodnocení. Této podmínce se zkráceně říká „hodnotící číslo“. Toto hodnocení v sobě zahrnuje řadu dalších parametrů, mezi které patří například doba a výše spoření, sjednaná cílová částka, hlavní vliv na hodnotící číslo mají připsané úroky z vkladů.

Výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření

Oproti klasické hypotéce, kterou je zpravidla možno čerpat na spodní hranici několika set tisíc korun, úvěr ze stavebního spoření může být i několikanásobně nižší.

Další výhodou je též skutečnost, že se drtivá většina těchto úvěrů obejde bez zástavy nemovitosti a do určité výše též bez ručení. Mnohé klienty také zaujme neměnná (fixní) sazba po celou dobu splácení úvěru. 

Ale i zde existují určité nevýhody, s nimiž je nutno počítat. Mezi ty patří úroková sazba, která může být v současné době pro starší smlouvy stavebního spoření bez provedení změny v porovnání s úrokovými sazbami hypoték relativně vysoká. Ale nemusí se klient bát, že mu k datu fixace vzroste splátka, tak jako u hypotéky, kde lze tuto skutečnost při současných minimálních úrokových sazbách předpokládat.

Rozhodně lze říci, že úvěr ze stavebního spoření je vhodný svými parametry, bez nutnosti zajištění nemovitostí použít na drobné opravy, rekonstrukce a modernizace bydlení klientů. Na situaci finanční potřeby se klient může svou výší spoření připravit.

Nespornou výhodou úvěru ze stavebního spoření je možnost doplatit kdykoliv i plně bez sankcí. Tuto možnost hypotéky kromě data fixace neposkytují.

Náš tip: O jednotlivých výhodách stavebního spoření se dočtete v článku Jaké výhody má stavebního spoření.

Nevíte, jak se rozhodnout?

Ať už uvažujete o klasické hypotéce nebo vám v brzké době končí stavební spoření a přemýšlíte o úvěru z tohoto spoření, jistě budete stát před zásadním rozhodnutím.

Pokud stále tápete a nevíte, zda zvolit klasický hypoteční úvěr, jehož sazby začínají na neuvěřitelných 1,59 % nebo přemýšlíte nad úvěrem ze stavebního spoření, neváhejte kontaktovat odborníky z portálu Gepard Finance, kteří se rádi seznámí s vaší aktuální situací a doporučí vám produkt ušitý na míru vašim potřebám a požadavkům.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé...