Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé stavební spořitelny jsou vstřícnější v posuzování určitých druhů příjmů a k některým účelům se staví otevřeněji. Spořitelny navíc poskytují často stejné obnosy, jako je tomu v případě hypotečních úvěrů. I díky tomu se z překlenovacího úvěru stává čím dál zajímavější alternativa k hypotéce. Ne vždy je ovšem výhodná.

Vyplatí se vám překlenovací úvěr?

Kde překlenovací úvěr získám a pro koho se hodí?

Účel překlenovacího úvěru je zřejmý z jeho názvu – umožňuje financování i novým klientům, kteří ještě nesplňují podmínky pro tzv. přidělený úvěr. Zájemcům o nemovitost poskytuje určitý finanční obnos i bez nutnosti zajištění nemovitou zástavou. To dává klientům prostor pro doplnění části kupní ceny, kterou nelze za současných předpisů plně hradit hypotékou, případně může pokrýt i náklady na daň z nabytí, kterou od 1. 11. 2016 vždy hradí kupující.

Není výjimkou, že až do výše 1 milionu korun stavební spořitelny vůbec nevyžadují zástavní právo na nemovitost. To je vykoupeno vyššími úroky, které se hodnotám z hypotečního trhu ani zdaleka nepřibližují, klienti ale mají možnost koupit i družstevní byty, kde není možnost nemovité zástavy. Ve fázi překlenovacího úvěru je úroková sazba pro nezajištěné úvěry okolo 5 % mnohdy bez fixace, tedy s pevnou úrokovou sazbou. Po tzv. překlopení do fáze přiděleného úvěru úroky klesnou ke 3 % p.a.

Překlenovací úvěry bez nutnosti nemovité zástavy nabízí spořitelny obratem, mnohdy do 24 hodin po doložení všech nutných podkladů k žádosti o úvěr. Poměrně častá je nulová akontace, v některých případech i anuitní splácení jako u hypoték.

Meziúvěr ocení především ti, kteří potřebují na bydlení prostředky bez nutnosti nemovité zástavy, nebo chtějí využít výhod, které jim jejich stavební spořitelna poskytne díky pravidelnému spoření. Jedná se o předschválené limity překlenovacích úvěrů bez nutnosti standardního dokládání příjmů, nebo i nabídky přidělených úvěrů s garantovanou úrokovou sazbou pro celou dobu splácení. Často se překlenovací úvěry využívají i na vybavení nemovitosti pořízené hypotékou, kde již nestačila hodnota nemovitosti pro zajištění vybavení koupeného domu či bytu.

Jaké jsou nevýhody překlenovacího úvěru?

Odborníci se shodují, že překlenovací úvěr je nejvýhodnější pro pokrytí nákladů na investice do nemovitostí, jako jsou menší rekonstrukce či opravy. V případě vyšších částek spořitelny zástavní právo požadují, úroková fixace je u takových typů překlenovacích úvěrů zpravidla stejná jako u hypoték, ve fázi přiděleného úvěru se změní na pevnou po celou dobu trvání úvěru. V období překlenovacího úvěru nebývá většinou sjednáno anuitní splácení a kvůli tomu za nemovitost dáte mnohem vyšší částku než v případě hypotéky.

Další finance spolykají nejrůznější poplatky. Až 1 % z cílové částky si spořitelna může nechat platit za uzavření smlouvy na spoření, které se k meziúvěru váže. Mnohé stavební spořitelny, ale v rámci akcí poplatek za sjednání stavebního spoření odpouští. Poradci spořitelen mohou dát případně na sjednání smlouvy stavebního spoření slevu.

V současnosti je obvyklé, že za vyřízení překlenovacího úvěru a vedení úvěrového účtu se platí nulový poplatek, stejně jako u hypoték. Většina stavebních spořitelen nevyžaduje oproti hypotečním bankám u zajištěných úvěrů poplatek za možnost čerpání na návrh na vklad zástavních smluv, který se u bank pohybuje od 1 500 do 2 000 Kč.

TIP: Pro předčasné splacení či refinancování překlenovacích úvěrů a úvěrů tzv. přidělených platí od 1. 12. 2016 stejná pravidla jako pro předčasné splacení hypoték.

U dříve sjednaných překlenovacích úvěrů je stavební spořitelny ne vždy umožňují refinancovat, předčasné splacení klientům komplikují. S klesajícími úrokovými sazbami hypoték se spořitelny snaží své zákazníky udržet za každou cenu.

Rozhodnout se mezi překlenovacím úvěrem a hypotékou není snadné.
Sjednejte si ZDARMA konzultaci s našimi makléři.
Poradíme, jaký druh úvěru se vyplatí právě vám!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Jak na odpočet úroků ze stavebního spoření? Máme pro vás spolehlivý návod!

Věděli jste o tom, že úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně? Víte, kterých produktů se tato úleva týká? Jak vysoká může být finální úspora a kdo ji může vlastně realizovat? Pokud vás toto téma blíže zajímá, jsou...