Jak se pohybují ceny pronájmů?
Už nějakou dobu se spekuluje o tom, že ceny nových bytových jednotek, budou v souvislosti s dostupnými úvěry růst. Naopak v případě pronájmů by mohl platit přesný opak. Levné zdroje totiž znamenají vyšší tendenci lidí kupovat nemovitosti jako investici s cílem ji do budoucna zhodnotit. To zvyšuje nabídku nájemních bytů, a tedy tlačí nájemné dolů. Pokud srovnáme první tři měsíce roku 2016, pak zjistíme, že nájmy v hlavním městě Praze vzrostly. V únoru letošního roku jste za metr čtvereční zaplatili měsíčně 273 korun, v dubnu se tato cena vyhoupla až na 284 korun. V Brně jsme se naopak setkali se zcela odlišným trendem – v lednu jste za metr čtvereční zaplatili 203 korun, v dubnu pak jeho cena poklesla na 201 korun! A jak je na tom Ostrava? Zde jsou nájmy obecně jedny z nejnižších v celé České republice. Průměrná cena za jeden metr čtvereční se v lednu pohybovala na hranici 146 korun a jinak tomu nebylo ani v dubnu.
Nemovitosti jsou dražší díky levným hypotékám
Díky rekordně nízkým hypotékám zažívají boom zejména developeři, kteří na vyšší poptávku klientů reagují vyššími cenami prodávaných nemovitostí. Průměrná cena bytu se v Praze k dubnu letošního roku ustálila na hranici 5 900 000 Kč.
V Brně jde o nějakých 3 900 000 Kč a tradičně cenově nejdostupnější Ostrava reaguje na snižování úroků hypotečních úvěrů cenou 1 180 000 Kč. Nejdražší jsou samozřejmě byty na Praze 1, kde v průměru zaplatíte za bytovou jednotku neuvěřitelných 14 milionů korun! A to už je pořádná částka. Za takové finance už není problém postavit nový dům či odkoupit domek starší.
Průměrná měsíční splátka hypotéky na 75 m panelový byt
Jako poslední jsme pro vás porovnali průměrnou měsíční splátku hypotéky na 75m byt ve třech největších městech České republiky. V Praze tato splátka činila ještě na počátku roku 13 186 Kč, na konci roku 2015 pak šlo pouze o nějakých 12 756 Kč. V Brně jste během roku 2014 za stejný byt zaplatili 10 909 Kč, z čehož se během roku 2015 stalo 11 059 Kč. A v Ostravě činila měsíční splátka hypotéky za stejný – výše avizovaný 75m byt na konci roku 2014 4 357 Kč, z čehož bylo v roce 2015 4 343 Kč! A to už je opravdu markantní rozdíl.
Hypotéka vs. nájem – co se vám vyplatí?
Obě dvě zmíněné varianty mají své výhody a nedostatky. O tom, na kolik vás jedna či druhá varianta vyjde, jsme se zmínili v předchozím článku, bydlet na hypotéku nebo v nájmu. Nájem se může zdát finančně méně nákladný, pokud se ale plánujete natrvalo nebo alespoň na delší dobu usadit, při důkladnějším propočtu zjistíte, že se vám takový nájem docela prodraží. Stále navíc platíte za něco, co není výlučně ve vašem vlastnictví. Hypotéka sice představuje finanční zátěž na dlouhou dobu, po jejím doplacení ale nemovitost zůstává ve vašem vlastnictví a v průběhu let nabývá na hodnotě.
Spočítejte si, jak hypotéka zatíží váš rozpočet, prostřednictvím naší kalkulačky!