Při posuzování žádosti o hypotéku u nové instituce banky nezajímají jen vaše příjmy a závazky. Stejně tak důležité jsou pro bankovní úředníky i údaje o vašem manželovi či manželce. Zcela zásadní je tento údaj v případě, že svatební veselka proběhla v období mezi podáním žádosti o hypotéku a žádostí o její refinancování.
Svobodný, či zadaný – to je oč tu běží!
Při udělování hypotečního úvěru sezdané osobě se totiž povinnost ručení přenáší (až na několik výjimek) na oba partnery. Pokud jste tedy hypotéku dostali ještě za svobodna, ale o refinancování žádáte po svatbě, stává se ručitelem i váš partner. To ale neznamená, že by automaticky získal i polovinu zakoupené nemovitosti.
Spravedlivé rozdělení nemovitého majetku patří do rukou právníků. Je třeba vyřešit nejen vlastnictví, ale i nakládání s ním v případě rozvodu nebo prodeje podílu. Náklady na rozdělení majetku se nakonec mohou vyšplhat do takových částek, že samotné refinancování ztrácí smysl.
Společné jmění manželů ušetří čas i dohady
Český právní řád ale nabízí i schůdnou cestu dělení majetku, a to v podobě rozdělení společného jmění manželů. Specifická forma spoluvlastnictví na partnera automaticky přenáší nejen společně nabytý majetek (včetně platu), ale i závazky a pohledávky.
Společné jmění manželů zřizují na vyžádání notáři – vedle občanských průkazů a oddacího listu je třeba dodat i soupis majetku, v případě nemovitosti doplněný výpisem z katastru.
Nemáte ve své občance uveden svůj rodinný stav? Nezapomeňte na výpis z evidence obyvatel. Uplatníte jej nejen při žádosti o společné jmění manželů, ale i při vyřizování nového úvěru.
Zřízení společného jmění je záležitostí okamžiku, předchází mu ale čekání, trvající nezřídka i několika měsíců. Samotné vyřízení je záležitostí několika hodin. Navíc je relativně levné – průměrné náklady jdou do výše několika tisíc Kč.
Nezapomeňte na časovou rezervu
Institut společného jmění manželů může ovšem sloužit i jako nástroj pro zakrytí špatného úvěrového skóre jednoho z partnerů. Proti takovým praktikám se banky brání: Netrvá-li společné jmění alespoň 6 měsíců, předchází vyřízení žádosti o refinancování důkladné proklepnutí skrze úvěrové a exekuční registry.
O možnosti refinancování a společného jmění se vyplatí zajímat alespoň rok před koncem fixačního období. Jen tak máte totiž jistotu, že při jednání o nové, výhodnější hypotéce vše opravdu klapne.
Sjednejte si schůzku s našimi makléři
Výpis z evidence obyvatel i katastru nemovitostí, zařízení společného jmění manželů – to vše jsou úkony, které vám nějaký ten pátek zaberou.
Co kdybyste se ale místo obíhání úřadů věnovali rodině a svým koníčkům a nepříjemné zařizování nechali na nás?
Sjednejte si ZDARMA schůzi s našimi hypotečními brokery. Poradíme vám, jak úspěšně a bez průtahů refinancovat vaši hypotéku!