Hrozí českému hypotečnímu trhu krize podobná té na trhu americkém?

Americká krize trhu s hypotékami v roce 2007 vyústila ve finanční propad burzovních trhů v USA, jenž měl nedozírné následky, které se dotkly nejen finančních trhů, bank a hypoték, ale především samotných domácností. Díky neustálému snižování úrokových sazeb, je český trh směle přirovnáván k tomu americkému. Opravdu ale existují důvody, proč bychom se měli bát případné krize, jež by český hypoteční trh zachvátila?

Hrozí českému hypotečnímu trhu krize podobná té na trhu americkém?

Co odstartovalo krizi na americkém hypotečním trhu?

  • Nezodpovědný přístup hypotečních bank
  • Minimální prověřování bonity klientů
  • Špatně sestavené rizikové modely
  • Příliš štědré hodnocení ratingových agentur
  • Zbytečně měkká politika americké centrální banky
  • Nízká finanční gramotnost osob, které si úvěry sjednávaly
     

Nezodpovědné banky šly ruku v ruce s nezodpovědnými klienty

Určité podobnosti českého a amerického hypotečního trhu nicméně existují. Jde především o rapidní snížení průměrných úrokových sazeb, které do bank lákají i klienty, jenž dříve o hypotéce nepřemýšlel, a nemohli si ji za původních podmínek dovolit.

Bohužel americké banky kontrolu bonity klienta příliš neřešily, proto se v důsledku zvyšujících sazeb zejména u hypoték s plovoucí sazbou dostala řada domácností i jednotlivců do prodlení se splácením.

Tyto domácnosti tak byly nuceny omezovat spotřebu a poptávka v USA začala rapidně klesat, což krizi ještě prohloubilo. Ve finále tak za vznikem a rozvojem krize nemohly pouze samotné banky, ale také nezodpovědní žadatelé, jejichž finanční gramotnost byla na zcela neuspokojitelné úrovni.

Proč českému hypotečnímu trhu krize nehrozí?

Pokud bychom chtěli srovnávat český a americký hypoteční trh, je to jako bychom srovnávali zcela nesrovnatelné. Hlavní rozdíl mezi českým a americkým hypotečním trhem je především v propracovanosti zajištění úvěrů. Tuzemské banky se totiž specializují na poskytování bankovních služeb občanům a podnikatelským subjektům. Nejsou tudíž bankami investičního charakteru. Zisky, které poskytováním svých služeb nabydou, pak reinvestují do rozvoje bankovních služeb, nikoliv do spekulativních nákupů akcií, jak tomu bylo u amerických bank.

Rozdíl je také v zajištěnosti hypoték

Americké banky poskytovali rizikové a nedostatečně zajištěné hypotéky rizikovým klientům. Ty české naopak pracují ve zdravém finančním prostředí a poskytují zajištěné hypoteční produkty. Na prvním místě je stále bonita klienta a jeho schopnost dostát svým závazkům, která jde ruku v ruce s nemovitostí, jež klient poskytuje jako zástavu. Ve finále to znamená, že hypotéka v České republice je spojená s nositelem – dlužníkem tj. osobou, která generuje prostředky na splácení závazku. V Americe je hypoteční rámec spojen s nemovitostí v určité hodnotě. Až na druhém místě je samotná osoba klienta.

O vývoj tuzemského hypotečního trhu se tak bát nemusíme. Máte-li v této souvislosti jakýkoli dotaz či připomínku, neváhejte nás kontaktovat!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...