Vrátit svému domovu někdejší vzhled i funkčnost touží většina z nás, ne každému se ale dostává času nebo financí. Pokud už k rekonstrukci dojde, volí většina majitelů kompletní přestavbu nemovitosti, menší část se pak spokojí s výměnou umakartového jádra.
Nedostatek vlastních úspor lze řešit čerpáním úvěru ze stavebního spoření, meziúvěru, popř. hypotéky. Zatímco mnohé spořitelny lákají na vysoké půjčky bez zajištění, bankovní instituce se bez zástavního práva neobejdou. Na oplátku nabídnou velmi nízkou úrokovou sazbu.
Před návštěvou banky se důkladně připravte
Žádost o hypotéky na rekonstrukci je v zásadě stejná jako u klasického hypotečního úvěru. Vedle občanského průkazu, doložení příjmů a podkladů o nemovitosti potřebujete ale navíc list vlastnictví z katastru nemovitostí.
Pro schválení úvěru je u větších rekonstrukcí důležité stavební povolení, popř. ohláška. U menších stavebních prací stačí položkový rozpočet prací.
Sto tisíc, nebo milion?
Předpokládaný rozpočet ovlivní to, jaký objem financí vám banka poskytne. Často jde o částku o pětinu vyšší, než na kolik je cena za stavební úpravy vyčíslena. Navýšená suma představuje rezervu pro případ dodatečných prací.
Finanční strop úvěru se i u hypoték na rekonstrukce řídí mírou LTV – u účelových půjček pro přestavbu se jeho hodnota pohybuje okolo 80 %.
Hodnotu vašeho domu či bytu (a tedy i maximální výši zapůjčené částky) určí bankou vyslaný odborník; některé bankovní instituce akceptují i vypracování posudku od odborníka nezávislého na dané bance.
Čerpání okamžité i postupné
Specialitou hypotéky na rekonstrukci je u některých bankovních institucí zpětné (a postupné) čerpání úvěru. Jednoduše řečeno – banka zašle příslušné obnosy za provedení stavebních úprav po předložení série faktur a nezřídka až poté, co jste dané práce zaplatili z vlastní kapsy.
Jiné banky se na faktury neohlížejí a umožní vám obnos v plné výši čerpat ihned. V obou případech se připravte na sérii kontrol. Podrobná prohlídka je totiž pro banku jednou z mála možností, jak zjistit, zda poskytnuté peníze skutečně putují tam, kam mají.
A co nábytek?
Komfort bydlení nezajišťuje jen zateplená fasáda, ale třeba i nový nábytek. I ten je možný z hypotéky pořídit, konkrétně z její bezúčelové části. Tu je třeba s bankou sjednat – v opačném případě úředníci např. masivní kuchyňský stůl jednoduše odmítnou proplatit.
Pomůžeme vám s výběrem hypotečního úvěru
Nejste si jisti, jakou hypotéku pro rekonstrukci zvolit? Nevíte, s jakými podklady na stavební úřad přijít?
Žádný strach. Stačí se obrátit na naše hypoteční poradce. Rychle a ZDARMA pro vás vše zařídí. Dohodněte si schůzku ještě dnes!