Před deseti lety jste si mohli sjednat hypoteční úvěr s průměrnou sazbou pohybující se okolo 4 %. O tři roky později to bylo již necelých 6 %. Poté začaly sazby hypotečních úvěrů rapidně klesat, aby spadly pod současných 2,06 %. A výjimkou nejsou ani sazby pod hranicí 2 %, které pro klienty dokáží vyjednat makléři Gepard Finance. Pokud vám tedy v letošním roce končí tříletá nebo pětiletá fixace, vyplatí se o refinancování hypotéky vážně přemýšlet.
Co refinancováním hypotéky získáte?
Refinancováním obecně získáte nejen nižší úrokovou sazbu, s čímž jsou neodmyslitelně spojeny také nižší měsíční splátky, také můžete požádat o upravení splátkového kalendáře, a pokud máte dostatek finančních prostředků, hypotéku doplatit nebo navýšit třeba dříve, než bylo ujednáno v původní smlouvě. Aby to ale nebylo tak jednoduché, jsou s refinancováním neodmyslitelně spojená také určitá rizika.
Co refinancováním hypotéky ztratíte?
Jednoznačným rizikem refinancování hypotéky, je špatné načasování. O refinancování se zajímejte s dostatečným předstihem a nenechávejte jej na poslední chvíli. Svou šanci byste totiž mohli jednoduše propásnout. Pokud byste navíc chtěli hypotéku refinancovat ještě před koncem fixace, budete muset bance uhradit sankční poplatek, kterým se chrání před odchodem klientů ke konkurenci. Ten se pohybuje v řádech několika procent z nedoplacené částky. Proto je potřeba dobře počítat a přemýšlet, zda se vám refinancování opravdu vyplatí či nikoli.
Jak refinancovat? Nesázejte na první nabídku!
Nenechte se nalákat první nabídkou konkurenční banky ani uchlácholit dopisem stávající banky, která slibuje „naoko“ výhodnější podmínky. Navštivte všechny bankovní domy, které refinancování hypotéky nabízejí, a zjistěte si jejich nabídky. Ty poté předložte stávající bance a nebojte se vyjednávat. Pokud hypotéku řádně splácíte, banka nebude mít problém nastavit stejné či dokonce výhodnější podmínky, kterých jste se „dohmátli“ u konkurence. Vždy je ovšem důležité začít řešit refinancování včas.
Co když se se stávající bankou nedohodnete?
Pokud banka zarputile odmítá vyslyšet vaše požadavky, nebojte se změny. Obvykle platí, že jakmile kontaktujete konkurenční banku, ta za vás během velmi krátké doby vyjedná veškeré nezbytnosti a administrativu a nastaví nové podmínky, jež ukotví do nově sepsané smlouvy. Je ovšem dobré o svém záměru informovat stávající banku a požádat ji o aktuální vyčíslení zůstatku hypotéky, včetně informací k provedení a termínu mimořádné splátky. U nové banky si potom vyzvedněte žádost o refinancování hypotečního úvěru a doložte všechny potřebné dokumenty k refinancování hypotéky, jež bude vyžadovat.
Nejlepší podmínky refinancování vám pomůže vyjednat Gepard Finance
Pokud máte obavu ze smlouvání a vyhrožování odchodem ke konkurenci, oslovte profesionální makléře ze společnosti Gepard Finance, kteří vám mohou nabídnout nejen hypotéku s měsíčním úrokem od 1,59 %, ale také výhodné podmínky refinancování, na něž byste sami dosáhli jen stěží!
Kontaktujte naše hypoteční makléře a refinancujte nejvýhodněji!