Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2016 poskytly spořitelny klientům půjčky ve výši 10,2 miliardy korun, letošek trhá rekordy – v období ledna až března si lidé vypůjčili 14,4 miliardy. Meziroční skok o 41 % je podle expertů přímou reakcí na nejistotu, ve které se aktuálně hypoteční trh nachází.
Stavební spoření – alternativa hypoték?
Těžkou ránu hypotečnímu trhu zasadila ČNB. Její nezávazná doporučení donutila banky z portfolia vypustit 100% hypotéky, zásadně se navíc zpřísnily podmínky pro udělení hypotečních úvěrů nad 80% LTV.
Spořitelny se ze vzniklé situace snaží vytěžit maximum, do karet jim hraje i loňská novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Díky ní mají klienti pevně dané sankce za případné předčasné splacení úvěru.
Rekonstrukce, ale i pořízení nemovitosti
A tak zatímco dříve čerpali klienti úvěr ze stavebního spoření především za účelem rekonstrukcí a menších stavebních prací, nyní jej zvažují jako alternativu hypotéky.
Bonita žadatele je důležitá i při žádosti o úvěr ze stavebního spoření, klientům ovšem kryje záda spořicí část úvěrového produktu. V kombinaci s překlenovacím úvěrem dosáhnou klienti na požadovanou částku snáze než v případě hypoték.
Zájemcům o vlastní bydlení jdou spořitelny na ruku i výší úroku. Hypoteční produkty v dohledné době čeká růst úrokových sazeb – upevní tedy spořicí instituce svou pozici na trhu? Některé stavební spořitelny se snaží novými produktovými nabídkami s anuitním splácením a fixacemi úrokových sazeb přiblížit principu hypoték, který je pro větší úvěry výhodnější.
Předčí podle vás úvěry ze stavebního spoření hypotéky? Sdílejte článek svým kolegům a známým – i jejich názor nás zajímá!