• Stavební spoření

    BLOG O STAVEBNÍM SPOŘENÍ. Pravidelná dávka novinek a rad ze světa stavebního spoření.

Už téměř rok na 100% hypotéku nedosáhnete. Od dubna 2017 musí alespoň desetinu kupní ceny nemovitosti zájemce o koupi financovat z vlastních zdrojů. K tomu je navíc potřeba připočítat čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, na kterou se hypoteční úvěr nevztahuje.

Stavební spoření v roce 2018: co můžeme očekávat?

pondělí, 12 březen 2018 09:12 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Není mnoha zemí, ve kterých by stavební spoření mělo lepší pozici, než je tomu v České republice. V roce 2017 uzavřeli Češi na 400 tisíc smluv o úvěru ze stavebního spoření – a v absolutních počtech je mu „upsána“ asi třetina populace. Popularitu úvěrů ze „stavebka“ zvyšuje v posledních měsících zejména situace na hypotečním trhu. Co nás čeká letos?
Technologický vývoj lidstva nabírá raketovou rychlost. Během jediné generace jsme přešli od pevné linky k mobilům, v posledních letech si zvykáme na chytré telefony. Ty už dávno neslouží jen k volání – jsou i prostředkem k levnějšímu odvozu či ubytování. Tzv. sdílená ekonomika zažívá v posledních letech boom. A její vlajkovou lodí je platforma Airbnb, která svým bohémským přístupem dráždí zastupitele mnoha světových metropolí.
Cílová částka stavebního spoření hraje při sjednávání úvěru ze „stavebka“ důležitou roli, stejně zásadní je i pro konečný zisk v rámci úročení. Navýšení konečného obnosu proto reálně zvažuje celá řada klientů spořitelen. Není to ale jednoduché – pro spořitelny, u kterých dosahují úroky nižších hodnot než v minulosti, jde o finanční zátěž. Změna cílové částky znamená ve formální řeči spořicích domů změnu tarifu – a s tou se zpravidla pojí…
Nic netrvá věčně – ani lesk a svěžest novostaveb. Fasádu omítne patina, do nosných trámů se pustí přírodní živly, parkety se časem zkřiví. Ke slovu pak přichází rekonstrukce. Z finančního hlediska žádná legrace – náklady v řádu statisíců až milionů jsou spíše pravidlem než výjimkou. A protože ne každý takovou částku pod polštářem schraňuje, je třeba sáhnout po úvěru. Kde jej ale sehnat a s jakými úroky je třeba počítat?
Stavební spoření se mezi Čechy těší mimořádné oblibě. Při přepočtu na zastoupení v populaci se v rámci Evropy řadíme na třetí místo – na cca 10 milionů obyvatel bylo ke konci roku 2016 aktivních 3 312 077 smluv o stavebním spoření. Někteří lidé mají dokonce smluv na „stavebko“ sjednaných více. Logicky pak vyvstává otázka: Jak je to v takovém případě se státním příspěvkem?

Stavební spořitelny a jejich produkty (odbornost*****)

středa, 12 červenec 2017 18:39 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Většina stavebních spořitelen umožňuje svým klientům z poskytovaných úvěrů hradit i daň z nabytí, kterou od listopadu 2016 musí vždy hradit kupující, to jistě mnozí klienti ocení. Pokud není nabízený úvěr plně využit na daň z nabytí, může klient část nabízené částky využít na část kupní ceny, nebo na modernizaci kupovaného objektu. Pokud by částka nestačila, může klient využít i tzv. překlenovací úvěr. V současnosti má řada stavebních spořitelen akci…
Honem, než bude pozdě! I tak by se dala shrnout současná situace na realitním trhu. Vidina tvrdé regulace hypotečních úvěrů žene zájemce o nemovitost do náruče bankovních institucí, netratí ovšem ani stavební spořitelny. Ty cítí příležitost a klienty s hypotékou lákají na výhodné úroky k sobě. Nejsou bez šancí – průměrný úrok úvěru ze stavebního spoření se koncem května 2017 pohybuje na úrovni 2,67 %.
Podmínka šestileté vázací doby je jednou z prvních informací, kterou se novopečený klient spořitelny dozví. Magická šestka se skloňuje při zmínkách o státní podpoře, je ale i určitou hrozbou – pokud smlouvu vypovíme dříve než po uplynutí šesti let, o státní příspěvek přijdeme. Jak ale šestiletá vázací lhůta souvisí s poskytnutím úvěru ze stavebního spoření?
Stavební spoření oslaví zanedlouho 25 let existence na českém trhu. Během posledního čtvrtstoletí se „stavebko“ v Česku stalo nejoblíbenějším spořicím produktem – uzavřené je má téměř třetina obyvatel. V porovnání se zbytkem Evropy je Česko, spolu s Německem a Rakouskem, v oblasti stavebního spoření jasným lídrem.
Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?
Česká republika je světovou velmocí ve stavebním spoření. Na 10,5 milionu obyvatel připadá okolo 3,3 milionu uzavřených smluv, v loňském roce se navíc po několika letech podařilo zvrátit propad zájmu o stavební spoření. Oblíbené „stavebko“ je vůbec nejoblíbenějším spořicím produktem pro děti, popularitě se ovšem těší i mezi studenty.
Kdo šetří, má za tři, říká staré české rčení. Snaha zajistit dětem důstojný start do dospělého života staví rodiče před závažnou otázku: Jaké spoření se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? A jakou mám jistotu, že pracně naspořené peníze potomek opravdu uvidí?
Současný růst české ekonomiky v kombinaci s nízkou nezaměstnaností má za následek narůstající výši průměrného platu. V příznivé ekonomické situaci se zvyšuje poptávka po investičních příležitostech, a vedle koupě nemovitostí je mimořádně oblíbenou investicí především stavební spoření. Důvody jsou nasnadě – jde o bezpečnou variantu investice, která se těší státní podpoře a relativně vysokému výnosu. Jak výhodné ale stavební spoření doopravdy je?
Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé stavební spořitelny jsou vstřícnější v posuzování určitých druhů příjmů a k některým účelům se staví otevřeněji. Spořitelny navíc poskytují často stejné obnosy, jako je tomu v případě hypotečních úvěrů. I díky tomu se z překlenovacího úvěru…
Věděli jste o tom, že úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně? Víte, kterých produktů se tato úleva týká? Jak vysoká může být finální úspora a kdo ji může vlastně realizovat? Pokud vás toto téma blíže zajímá, jsou následující řádky určeny právě vám! Připravili jsme pro vás spolehlivý návod, jak na odpočet úroků ze stavebního spoření bez zaškobrtnutí a s grácií...
Na začátku roku opět dochází v několika stavebních spořitelnách k přehodnocení portfolia smluv, na kterých je sjednáno vyšší úročení vkladů, než je nabízeno v aktuálních tarifních variantách nabízených na nových Smlouvách stavebního spoření.
Nemalé procento úvěrů, primárně určených na bydlení, poskytují stavení spořitelny. Důvod je prostý – mnoho klientů stavebních spořitelen se totiž rozhodne využít dostupnosti a zajímavých podmínek, které stavební spořitelny nabízejí. To ovšem v případě, má-li u nich klient sjednáno stavební spoření, o jehož výhodách, ale i nedokonalostech jsme se zmínili v jednom z předchozích článků. Pokud se i vy chystáte investovat nemalé částky do bytového zařízení, dobře si rozmyslete, jaký…
O stavebním spoření již určitě nejednou slyšel každý z vás. Ať již jste byli v pozici rodiče, který své ratolesti spoření zakládal, nebo jsme se ocitli v roli právě dospělého, který stál před rozhodnutím, jak s penězi naložit dál, jistě jste přemýšleli, kolik vám toho tento produkt přinese. Pojďme společně nahlédnout do tajů stavebního spoření a odhalit jeho výhody, přednosti, ale i nedostatky, o nichž se stále horlivěji diskutuje. Komu…

Stavební spoření 2015 - souhrn změn

pátek, 17 duben 2015 17:04 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Zájem o stavební spoření neklesá. V roce 2014 bylo uzavřeno o 7 % více nových smluv stavebního spoření, jak vyplývá z dat, které zveřejnilo Ministerstvo financí 25. února 2015. Stavební spoření v posledních letech doznalo značných změn, které se s největší pravděpodobností promítly do zájmu o sjednání tohoto produktu. Také počátek roku 2015 se nesl v duchu celé škály změn, jejichž výčet na vás čeká na následujících řádcích.
Stavební spoření je způsob, kterým se dá šetřit a získat od státu při splnění podmínek pěknou podporu. Druhým důvodem, proč se toto spoření často uzavírá, je nárok na úvěr, který při šetření peněz vzniká, za třetí můžeme považovat nízkou rizikovost tohoto finančního produktu. Jaké jsou jeho další výhody?

Jak lze čerpat stavební spoření? A je to výhodné?

úterý, 23 prosinec 2014 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Každý měsíc posíláte sjednanou částku na stavební spoření. Jednou se ale můžete dostat do nepříjemné situace, kdy nebudete moci peníze poslat, naopak byste potřebovali nějaké získat. A peníze na účtu stavebního spoření jsou přece vaše. Jak a kdy lze ze stavebního spoření čerpat prostředky a vyplatí se to vůbec?
Stavební spoření představuje poměrně zajímavou možnost zhodnocení finančních prostředků pro ty, kteří mají alespoň na šest let dopředu jasno v tom, že uložené finance nebudou nutně potřebovat. I přesto, že státní podpora, o kterou se mohou uložené finanční prostředky každý rok zhodnotit, klesla, lidé na tento produkt nezanevřeli. Důvodů k tomu mají poměrně dost. Kromě státního příspěvku je dalším z nich například možnost výhodnějšího využívání úvěrových produktů, které poskytují tuzemské…
Stavební spoření je často spojováno s mladými lidmi a čerstvými absolventy, kteří jsou jen malý krůček od dospělého života a osamostatnění se. Rodiče zakládají smlouvy svým dětem ještě jako malým. Jakmile se děti stanou zletilými mohou s částkou volně nakládat. Je na mladých lidech zda využijí naspořené prostředky na studium nebo pro získání vlastního bydlení. Ale abychom klientům spořitelen nekřivdili, ne vždy se jedná výlučně o rodiče, kteří „stavebko“ (jak…
Splácíte úvěr ke smlouvě o stavebním spoření a zjistili jste, že jiná banka by vám nabídla lepší podmínky? Není nic jednoduššího než zkusit refinancovat takový úvěr ze stavebního spoření. Tedy v případě, že se budete řídit následujícími čtyřmi radami.
Refinancování úvěru ze stavebního spoření může v současné době ušetřit domácnostem při statisícových úvěrech stovky Kč měsíčně, při vyšších i tisíce. Navíc lze úvěr ze stavebního spoření splatit kdykoliv. Ne vždy se to ale vyplatí. Přečtěte si chyby, kterým je lépe se při refinancování úvěru vyvarovat.

Návod na získání nejlepšího stavebního spoření

středa, 04 červen 2014 15:59 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Stavební spoření dnes díky stále výhodné úrokové sazbě znamená nejen investici do budoucího bydlení a cestu k získání úvěru, ale také dlouhodobé spoření pro jakékoli účely. Jak však získat to nejvýhodnější, tedy nejlepší stavební spoření? Sepsali jsme pro vás několik informací, na co při hledání výhodné smlouvy dbát.
Refinancování úvěru ze stavebního spoření je velice oblíbeným finančním úkonem posledních let. Úrokové sazby hypoték nebo dlouhodobých úvěrů (tedy to, co za půjčku ve výsledku zaplatíte ekonomickému subjektu navíc) se snížily v posledních měsících na svá největší dlouhodobá minima. Takto nízké úrokové sazby nebyly již hodně dlouho, což je samozřejmě nejvýhodnější zejména pro spotřebitele. Úrokové sazby stavebních spořitelen ale zůstávají okolo pěti procent, protože ty jsou fixovány po určitou dobu…

Stavební spoření od roku 2014 jinak?

čtvrtek, 21 březen 2013 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Novela zákona o stavebním spoření získala v prvním čtení podporu sněmovny. Obsahuje několik novinek, z nichž nejzásadnější z pohledu klienta je dlouho diskutovaná účelovost státní podpory.

Vyplatí se stále ještě stavební spoření?

středa, 02 leden 2013 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Stavební spoření v sobě kromě tolik oblíbeného státního příspěvku skrývá i řadu obecně již ne tolik známých úskalí.
Strana 2 z 3