V říjnu letošního roku začnou platit nová doporučení České národní banky (ČNB) týkající se příjmu žadatele o hypoteční úvěr. Výše dluhu by nově neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele (ukazatel DTI) a na splátku dluhu by mělo být vynakládáno maximálně 45 % čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI). Jak by tato opatření zahýbala trhem, pokud bychom je aplikovali na ty, kteří si o hypotéku zažádali v loňském roce? A z…

Stavba domu a hypotéka. Jak na to?

úterý, 03 červenec 2018 14:25 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Není hypotéka jako hypotéka. Pokud kupujete již postavenou nemovitost, vyřízení hypotečního úvěru je procesně jednodušší než při stavbě nemovitosti. Přitom stačí, když se před podáním žádosti zaměříte na pár věcí, čímž můžete celý proces podstatně zjednodušit.

Mohu získat hypotéku na mateřské dovolené?

pondělí, 25 červen 2018 12:53 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Příchod nového potomka do rodiny bývá považován za jedno z nejšťastnějších období každého z nás. Dokáže však také značně zkomplikovat situaci, když si chce rodina pořídit vlastní bydlení a jeden z partnerů je doma na mateřské či rodičovské dovolené. Jak se k takovým příjmům staví banka a lze s nimi počítat při žádosti o hypoteční úvěr?
Banky mohou od loňského dubna poskytovat hypotéky jen do 90 % hodnoty nemovitosti. Zároveň platí i omezení pro hypotéky mezi 80 a 90 %, které mohou činit jen 15 % objemu všech úvěrů poskytnutých během čtvrtletí. Nyní přichází další podmínky pro zájemce o hypotéku, které budou platné od letošního října. Jaké požadavky bude muset žadatel o hypotéku splnit?
Chystáte se v blízké době realizovat sen o vlastním bydlení? Čeká vás řešení hypotéky či jiného úvěru na bydlení? Vaše plány by vám mohl překazit negativní záznam v registru dlužníků. Přinášíme vám návod, jak si můžete sami jednoduše své záznamy v registrech ověřit.

Co je výhodnější? Vlastní bydlení nebo pronájem?

pondělí, 14 kvě 2018 11:21 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Každý, kdo někdy řešil možnosti bydlení, se dostal do bodu, kdy si položil otázku, zdali je výhodnější bydlet „ve vlastním“ nebo si danou nemovitost pronajmout. Pokusili jsme se shrnout výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení a rozhodování vám tak usnadnit.

Hrozí trhu realitní bublina?

úterý, 03 duben 2018 19:16 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Česká národní banka zvedá varovně prst a ukazuje na stále rostoucí riziko z možného přehřátí ekonomiky. Tím největším je roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Jaká opatření se snažila prosadit v novele zákona o ČNB? Podaří se jí to letos? Ceny českých rezidenčních nemovitostí loni rostly dvoucifernými tempy a vykazovaly nejrychlejší růst ze zemí EU. Podle odhadu ČNB byly v polovině loňského roku nadhodnocené o 10…

Naučili jsme se žít na dluh?

pondělí, 02 duben 2018 13:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Celkový dluh obyvatel naší země činil ke konci loňského roku celkem 2,14 bilionu korun. Meziročně toto číslo představuje nárůst o 177,5 miliard korun, tedy o 9 %. Na co si lidé půjčují nejvíce? A splácejí své úvěry včas?

Blíží se konec nepoctivým realitním zprostředkovatelům?

pátek, 30 březen 2018 12:44 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Ministerstvo pro místní rozvoj má připraven zákon o realitním zprostředkování. Předložen do připomínkového řízení bude v těchto týdnech. Cílem je zajistit nyní zcela chybějící ochranu klientů a vrátit tak oboru realitního podnikání prestiž. Co vše by zákon upravoval?

Hypotéky – čeká nás další zdražování?

úterý, 13 březen 2018 16:20 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
I přes opatření ČNB a růst úrokových sazeb, který v loňském roce započal éru zdražování hypotečních úvěrů, nedošlo k výraznému poklesu zájmu o nové úvěry na bydlení. Loni si lidé na vlastní bydlení půjčili přes 205 miliard korun. Co nás čeká v letošním roce a na co bychom se měli připravit?
Čím delší doba fixace, tím vyšší úroková sazba. A tím nevýhodnější podmínky pro žadatele o hypotéku. Alespoň tak to dříve mohlo platit. Jenže ve světle zdražujících hypotečních úvěrů si dlouhodobě zafixované hypotéky získávají novou pozornost zájemců o vlastní bydlení. Zájem o roční a tříleté fixace upadá – a do popředí se dostávají úvěry zafixované na 5 a více let.
V loňském roce podnikalo v Česku na 992 000 živnostníků. Navzdory vyšším příjmům mají OSVČ přístup k hypotečnímu úvěru paradoxně těžší. Stejně jako u zaměstnanců vycházejí úředníci při sestavování bonitního skóre z čistých příjmů, liší se ale způsob jejich výpočtu. Vedle optimalizace daňových paušálů se do popředí dere obratová hypotéka.
Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd České republiky sní o vlastním bydlení více než 80 % Čechů. Odradit je nedokážou vyšroubované ceny nemovitostí ani čím dál obtížnější podmínky pro získání hypotéky. I proto zájem o půjčky na bydlení klesá jen velmi pomalu. Přitom dobu, kdy hypotéku „na dobré slovo“ získal každý, dávno odvál čas. Šanci na její úspěšné schválení mohou zvýšit i sami žadatelé. Je ale potřeba vědět, na které…
Živnostenské podnikání je v Česku mimořádné oblíbené. Pod hlavičkou OSVČ podniká téměř milion lidí; boom digitálních technologií a možnost pracovat odkudkoliv na světě jsou navíc příslibem nárůstu živnostenských oprávnění i v budoucnu. Na poli úvěrů ale pro OSVČ situace růžová zdaleka není. Získat hypotéku na poslední chvíli je pro mnohé živnostníky takřka nemožné. Odborníci proto radí: provozujete-li živnost a máte zálusk na hypoteční úvěr, řešte jej s předstihem několika let.
Současný stav na trhu s nemovitostmi hraje do karet developerům. Poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku, zvláště ve větších městech a jejich okolí. Situaci příliš nepomáhá ani stav na hypotečním trhu – získat hypotéku je těžší než dříve, kvůli omezené maximální výši LTV je navíc potřeba mít našetřeno zpravidla pětinu kupní ceny. Jaký vývoj čeká trh s realitami v následujících měsících?

Předfixace hypotéky: Krok k výhodné úrokové sazbě?

pátek, 08 prosinec 2017 09:09 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Při výběru hypotéky hraje jednu z nejdůležitějších rolí výše úroků a doba, po kterou má klient jistotu, že s nimi banka nebude hýbat. Míru úrokové sazby ovlivňuje mj. trvání fixačního období a rozsah LTV. S koncem fixace se pak kolečko o podmínkách splácení úvěru rozjíždí znovu. Platí, že čím dříve začne klient další období fixace řešit, tím spíše se mu dostane nabídky výhodné úrokové sazby. I proto se se vyplatí…

Hypoteční trh na hraně: Na hypotéku se pečlivě připravujte

pátek, 01 prosinec 2017 08:49 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Zlatým časům hypotečních úvěru odzvonilo. Po zásahu České národní banky mají od 6. dubna 2017 bankovní domy nůž na krku a neměly by poskytovat hypotéky s LTV vyšším než 90 %. Reálně jde sice pouze o nezávazné doporučení, v praxi ale může ČNB bance pěkně zavařit – do čelního konfliktu se žádné instituci pouštět nechce, a tak raději poskytování hypoték omezily. V důsledku toho jsou zákazníci nuceni platit čím dál…
Pravidelná platba daně z nemovité věci je každoročním evergreenem drtivé většiny vlastníků bytu či domu. Její výše se počítá z velikosti dané stavby, zásadní roli hraje lokalita, ve které se nemovitost nachází. Základem pro výpočet je přiznání k dani z nemovité věci; to se poprvé podává v okamžiku, kdy majitel nemovitost nabude (koupí či jejím dostavěním), další podání je namístě v případě, že proběhne významnější úprava – včetně rozšíření či…

P2P půjčky: Vyplatí se pro financování bydlení?

pondělí, 20 listopad 2017 09:58 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
K financování bydlení je systém P2P půjček naprosto nevhodný (vysoké sazby, nemožnost odečtu úroků, krátká doba splatnosti, relativně nízké částky). Během krátké doby se vyrojily stovky služeb stojících na principu zápůjčky; mezi nejznámější patří třeba Uber, určité popularitě se i v Česku těší Airbnb. Stranou nezůstává ani finanční trh – zájemci o půjčku si mohou skrze tzv. P2P portály půjčit přímo od lidí, tzv. investorů. Na rozdíl od bank jsou…

Sdílený úvěr: Vyplatí se jej pořídit a co vše obnáší?

pondělí, 13 listopad 2017 09:55 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Vlastnit nemovitost se pro řadu lidí stává nedostupným snem. V pozadí nestojí jen rostoucí ceny bytů a domů, ale i obtížnější přístup k výhodným hypotékám. Splácet hypoteční úvěr z jednoho příjmu mnozí nezvládají, a proto často volí možnost sdíleného úvěru, díky kterému nemusí na svá bedra brát příliš vysoký platební závazek.
Půjčili byste peníze člověku, který je znám svou notorickou neschopností splácet? Vymáhání dluhů je zdlouhavé a nepříjemné – a nezáleží na tom, o jakou částku jde. Prevencí proti nesolidnímu žadateli je jeho důkladné prověření. Právě těmto účelům slouží registry dlužníků. Dostat se do nich není nic těžkého – stačí, když své úvěry nebudete chvíli řádně splácet. O to těžší, často přímo nemožné, je dosáhnout výmazu.

Úvěrový registr: Jak zamíchá kartami na hypotečním trhu?

pondělí, 18 září 2017 11:25 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Rozdíl mezi výhodnou a nevýhodnou hypotékou může znamenat rozdíl statisíců korun. Výběr vhodného úvěru je proto nezřídka během na dlouhé měsíce. Scénář bývá totožný; využití hypoteční kalkulačky, návštěva bank a vypracování nezávazných nabídek. Posledním krokem by pak logicky měla být žádost o přesnou podobu úvěru u několika vybraných institucí a volba toho nejvýhodnějšího. Tak snadné to ale bohužel není.
Hlad po vlastním bydlení v Česku neutichá. Podle výsledků průzkumu Sociologického ústavu AV touží po vlastní nemovitosti čtyři pětiny Čechů – o tom ostatně vypovídá i poptávka, která nabídku realit na trhu notně převyšuje. Množství bank, spořitelen a soukromých společností nabízí široké portfolio nejrůznějších úvěrových produktů. Na pořízení bytu nebo domu se ale vyplatí sáhnout jen po některých z nich.

Hypotéka na rekonstrukci: Zjistěte, jak ji správně zařídit!

úterý, 12 září 2017 11:10 | Hypotéky | GEPARD FINANCE
Hypoteční úvěr je nejčastějším finančním prostředkem pro koupi nemovitosti, využít jej můžete ale i k její renovaci. Pojem rekonstrukce zastřešuje celé spektrum prací s totožným účelem: zvýšení kvality bydlení. Jak o hypotéku pro rekonstrukci zažádat a co vše za ni smíte pořídit?
Počínaje 1. listopadem 2016 došlo k zásadní změně při placení daně z nabytí nemovitosti. V rámci loňské novelizace totiž její úhrada přešla z prodávajícího na kupujícího. Pokud tak kupujete dům či byt, počítejte s dodatečným výdajem ve výši 4 % z kupní ceny. Jak tuto situaci řešit ve chvíli, kdy potřebnou částku po ruce zkrátka nemáte?
Hypoteční úvěry se v České republice objevily poprvé před 22 lety. Dobové úrokové sazby až 12 % zní dnes jako špatný vtip – přesto se našli tací, kterým tehdy hypotéky přinesly vysněné bydlení. Nebylo koneckonců moc z čeho vybírat. V roce 2017 nabízí hypotéky 19 finančních subjektů, o zájem klientů bojují stovkami produktů, ve vítězství hrají roli desetiny procent. Jak v něčem takovém najít svého „šampiona“?
Jste vy a vaši sourozenci majiteli rodinného domu? Nebo jsou ve hře i obchodní partneři? Spoluvlastnictví nemovitosti je v České republice rozšířeným jevem – a často spolu dva a více majitelů žije pod jednou střechou. Co když se ale vlastníci nepohodnou a jeden z nich se svého podílu chce vzdát?
Český daňový systém bychom přízviskem „přehledná záležitost“ označili jen stěží. Nejrůznější odvody ze mzdy, pojištění a zboží jsou základem fungování státu – zajišťují zdravotní péči, důchody i ochranu. Zatímco placení daní za nás běžně řeší zaměstnavatel a prodejní řetězce, daň z nemovitosti musíme obstarat sami.
Ještě před rokem byl hypoteční trh pro spotřebitele zemí zaslíbenou. Úroková sazba byla na historickém minimu a nezdálo se, že by tuto idylu cokoli narušilo. Jenže pak vešla v platnost novela o spotřebitelském úvěru a Česká národní banka vyrukovala s plánem na nezávaznou regulaci poskytování hypoték. Rázem bylo vše jinak – a bankovní instituce začaly zákazníkům utahovat opasky.
Hodnoty úrokových sazeb se od počátku letošního roku zvyšují. Nahrává tomu hned několik faktorů: snaha České národní banky regulovat hypoteční trh prostřednictvím svých doporučení, ukončení devizových intervencí a především pak hrozba schválení novely zákona o ČNB. Výsledkem je průměrná úroková sazba 2,01 %.
Strana 6 z 16